06-02-2023 17:12

Α2 γυναικών: Μίλωνας από… μέταλλο λύγισε 3-2 τον Ιωνικό στο ντέρμπι κορυφής και ξέφυγε στο +2

Ο Μίλωνας ήταν ο νικητής του μεγάλου ντέρμπι κορυφής της 13ης αγωνιστικής της Α ζώνης στην Α2 γυναικών. Η ομάδα της Ν. Σμύρνης επικράτησε με 3-2 (25-19, 23-25, 25-20, 23-25, 15-7) του δεύτερου και ανταγωνιστικού Ιωνικού, και πήρε τη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου.

Παράλληλα οι νικήτριες με το δίποντο αυτό κράτησαν την κορυφή του ομίλου με +2 από το σύλλογο της Νίκαιας, παρέμειναν για 11 αγωνιστικές αήττητες και πλέον είναι το φαβορί για την κατάκτηση της πρωτιάς της κανονικής περιόδου, εννιά αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με πολλές ανατροπές, όπως στο τέταρτο σετ ο Μίλωνας πήρε προβάδισμα με 22-20 αλλα ο Ιωνικός με επιμέρους σκορ 5-1 με Χατζή και Γούνου πήρε το σετ με 23-25 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 8-6 και στη συνέχεια ο Μίλωνας με Θώδη, Αργυρίου, Δορμπαράκη έκανε σερί 7-1 και πήρε το σετ με 15-7 και τον αγώνα με 3-2. Στην τρίτη θέση ο Αργυρούπολη που πέρασε νικηφόρα από την Ηλιούπολη με 3-0, και τέταρτος ο Ηρακλής Κηφισιάς που επικράτησε στο ντέρμπι της πεντάδας του Αστέρα Αγ. Δημητρίου με 3-0.

Στην έκτη το Ρέθυμνο που συνέχισε την ανοδική του πορεία, καθώς πήρε άνετα την Αγ. Παρασκευή στην σκληρή έδρα του με 3-0. Στην έβδομη θέση με ένα πόντο διαφορά, η Πετρούπολη, που έκανε σημαντικό διπλό κόντρα στον Απόλλωνα στην Πάτρα ενώ, ήταν η δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα της Αρετής Τέζα.

Στη Β' ζώνη αναβλήθηκε και δεύτερο ματς της πρωτοπόρου και αήττητης Πρέβεζας με τον ΠΑΣ Γιάννινα και ο Περσέας που νίκησε τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό με 3-0 έπιασε στην κορυφή  την ομάδα του ΦΓΣ.

Α2 Γυναικών - Α' Ζώνη - 13η αγωνιστική

Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2023

Γ.Σ.Κ. Ηρακλής - Γ.Σ. Αστέρας Αγ. Δημητρίου, Διαιτητές: Λιδωρικιώτη, Σπίγγου.3-0 (25-15, 25-07, 25-22)

Γ.Σ. Ηλιούπολης - Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης, Διαιτητές: Κατσούλας, Πασπάλα 0-3 (12-25, 19-25, 21-25.

Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Α.Ο. Ιωνικός, Διαιτητές: Μυλωνάκης, Οικονόμου Β. 3-2 (25-19, 23-25, 25-20, 23-25, 15-07)

Α.Γ.Σ. Άρτεμις - Α.Ε. Αμπελοκήπων, Διαιτητές: Προκοπίου, Σταθοπούλου.0-3 (18-25, 15-25, 19-25

Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2023

Ν.Ο.Π. Ρεθύμνου - Α.Ε. Αγ. Παρασκευής, Διαιτητές: Κανδηλιεράκης, Σπαντιδάκη.3-0 (25-11, 25-18, 25-21)

Α.Σ.Π. Απόλλων - Γ.Σ. Πετρούπολης, Διαιτητές: Γκόλφης, Πετούση1-3 (13-25, 21-25, 25-23, 18-25)

Α2 Γυναικών - Β' Ζώνη - 13η αγωνιστική

Α.Σ. Γιάννενα - Φοίνικας Αλεξανδρούπολης, Διαιτητές: Τζελέτας, Αποστόλου .3-2 (20-25, 19-25, 26-24, 25-19, 15-12)

Ε.Ο. Σταυρούπολης - Μ.Α.Σ. Νέα Γενεά, Διαιτητές: Σταυρίδης, Βασδέκης.0-3 (23-25, 20-25, 16-25)

Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός - Ο.Π.Α.Θ. Περσέας, Διαιτητές: Βήτας, Μπόλης.0-3 (23-25, 16-25, 13-25)

: Φ.Γ.Σ. Πρέβεζας - Π.Α.Σ. Γιάννινα, Διαιτητές: Γκοργκόλης, Φλούδας. Αναβλήθηκε

Γ.Σ.Γ. Νίκη - Π.Α.Σ. Ίκαρος Έδεσσας, Διαιτητές: Τονονίδης, Ιωαννίδης.0-3 (22-25, 19-25, 16-25)

Α.Σ. Αργώ Βόλου - Ε.Α. Λαρίσης, Διαιτητές: Χουλιαρόπουλος, Παρασκευάς.0-3 (22-25, 19-25, 16-25)